«

»

Nis 09 2014

Bu Yazı bas

Yol Ücretlerimizi ve Düşen Mağaşımızı Geri İstiyoruz ?

TAŞERON İŞÇİLERİ DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

09.04.2014

Hizmet alım sağlık ve güvenlik personeli olarak çalışan arkadaşlarımızdan Temmuz 2012 tarihinde maaşlarının yüzdelik dilimleri en az %5 düşülmüş ve yol ücretleri kesilmiştir.Ocak 2013 tarihinde ise temizlik personeli olarak çalışan arkadaşlarımızın yol ücretleri kesilmiştir.2012 ağustos ayında TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE konuyla ilgili derneğimiz şikayet bulundu.İlk kesintinin yapıldığı dönemde yönetim çalışanlara yaptıkları toplantılarda ya maaş düşümünü kabul edeceksiniz yada bir kısmını işten çıkartacağız demişti ve durum işçilerin oyuna sunulmuştu işçiler durumu kabul etmeyince maaşların 3 ay süreyle düşürülecek denilmişti.20 aydan beri çalışanlar en az%5 eksik maaş ve yol ücretlerini eksik almaktadırlar.Çalışanlarınız ihalesini bir önceki sene yaptım diye maaşları hep bir önceki senenin asgari ücreti üzerinden hesap ettiniz. Yaklaşık olarak işçileri 5000TL alacağı oluşmuştur.Şimdilerde ise ‘’üniversitemiz maddi sıkıntıda dayanın gemiyi terk etmeyin’’ diyen yönetici hocalarımız okudukları ,asistan hoca oldukları kurumları kendileri terk eder olmuş.bizler gemiyi terk etmiyoruz bu maddi koşullara dayanabilen arkadaşlarımızla mücadelemize devem ediyoruz.Bu koşullara dayanamayan 10larca arkadaşımız ise ya işten çıktı yada zorunlu emekli oldu. Hükümetimizle birlikte bugün geminin batmasına sebep olanlar lütfen sorumluluklarından kaçmasın.BİZLER BUGÜN BU KOŞULLARDA ÇALIŞIYORSAK ONLARIN SORUNLARI ÇÖZEMEMESİNDENDİR. TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE yapılan şikayet sonrası derneğimize ayrıca üniversite ve şirket yöneticilerine gönderilen evrakta yapılan uygulanın hukuksuz olduğu alt ve üst işveren olarak tüm kurumların iş kanununa göre sorumlu olduğu İş kanunun 36. Maddesi gereği taraflara ödemenin yapılması gerektiği ifade edilmiştir.İş kanunu36. Madde’’ Genel ve katma bütçeli dairelerle mahalli idareler veya kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar; asıl işverenler müteahhide verdikleri her türlü bina, köprü, hat ve yol inşası gibi yapım ve onarım işlerinde çalışan işçilerden müteahhit veya taşeronlarca ücretleri ödenmeyenlerin bulunup bulunmadığının kontrolü, ya da ücreti ödenmeyen işçinin başvurusu üzerine, ücretleri ödenmeyen varsa müteahhitten veya taşeronlardan istenecek bordrolara göre bu ücretleri bunların hakedişlerinden öderler.’’

Bizim yaşamlarımız birilerinin elinde oyuncak olmaya devam ediyor.Bizim bildiğimiz bu güne kadar taşeron şirketler burada çalışan işçilerin tüm bilgileri elinde olduğundan bu durumu kullanarak 3 işçi adına hayali taşeron şirketler kurup buradan rant sağlamaya devam ediyorlar.Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.Bize reva görülen çalışma koşullarında ötürü sınırlarda yaşamaya mahkum ediliyoruz.İş kazalarında yaşamla ölüm arasındayız.3. boğaz köprüsü inşaatında taşeron çalışma koşullarında ötürü ölen Lutfü Bulut, Yaşar Bulut, Kahraman Baltaoğlunu saygıyla anıyoruz.Umarız bu ölümler son olur. Ücretlerin yetersizliğinden yemek eğitim ve yol ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Ailelerimizle aç yaşıyor çocuklarımızı okutamıyor,işe yürüyerek gidip geliyoruz.

Üniversite yönetiminden konuyla ilgili ödemelerin biran evvel işçilere yapılmasını bundan sonraki dönemde bu haksız uygulamanın ortadan kaldırıp kesintisiz maaşlara dönülmesini talep ediyoruz.Burdan var olan hükümetimize sesleniyoruz. Taşeron işçilerin yaşadığı hukuksuz uygulamalar 13 senedir göz yumdunuz kör sağır ve dilsizleri oynadınız. Yaptıgınız hukuksuz uygulamaları örtmek için meclisi sabahlara kadar çalıştırdınız.yasaları değiştirdiniz.Taşeron işçilerin hakları için MUHALEFET partilerince verilen meclise gelen yasa tekliflerini saniyesinde red ettiniz.13 senede kamu ve taşeron şirketleri konu ile ilgili denetlemediniz.İş kazalarında yılda en az 1200 insan öldü seyrettiniz.İşçi sağlığı korunması konusunda hiçbir şey yapmadınız. Kendi işinize gelen mahkeme kararlarını uygulayıp işçilerle ilgili hiçbir olumlu düzenleme yapmadınız.3 ayda bir televizyonlar çıkıp kadro vaadleri vererek insanların umutlarını çaldınız. Gelecek hayalleri kurmasını engellediniz.İnsanları günü kurtarma çabasına ittiniz.Bugün karnım tok yarına ALLAH kerim dedirtiniz.İş vergi almaya ve zam yapmaya gelince rekorlar kırdınız Asgari ücrete %5 zammı çok gördünüz.Bizler 1000tllik maaşlarımızla yarı aç yarı tok yaşarken sizler bu duruma seyirci kaldınız.Tok açın halinden ne anlar. Derneğimizin başvurusu ile Fatih Sigorta Müdürlüğü TEFTİŞ RAPORUNDA ADI OLAN 1112 işçinin 01.01.2009-31.03.2009 tarihleri arasında sigorta sicil numalarını taşeron şirketlerden alıp İstanbul üniversitesine sicil numarasına kayıp yaptı. Artık hükümetimizden mahkeme kararlarını uygulayıp kadroluve güvenceli çalışacağımız koşullar yaratmanızı bekliyoruz. Bu koşullar oluşana kadar mücadelemiz birlikte sürecektir.

İletişim:Cemal Bilgin 05356837923

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://tasisder.com/wportal/2014/04/yol-ucretlerimizi-ve-dusen-magasimizi-geri-istiyoruz/

Bir Cevap Yazın